prima pagina › 2006 › Suceviţa Ć®n sărbătoare, sub sceptrul Movileştilor

Suceviţa ®n sărbătoare, sub sceptrul Movileştilor

ˇn cadrul unui proiect ce care ca scop promovarea turistică a zonei, s¢mbătă şi duminică s-au organizat aici concursuri culinare şi degustări, un seminarul ′Alimentaţia ecologică ®n contextul integrării europene  şi spectacole ®n aer liber

Comuna Suceviţa a fost din nou ®n sărbătoare, s¢mbătă şi duminică, aici derul¢ndu-se a treia etapă a proiectului ′Suceviţa 400 – Sub sceptrul Movileştilor , proiect finanţat de Guvernul Rom¢niei şi care are ca scop promovarea turistică a zonei.
Manifestările au debutat cu deschiderea primei ediţii a T¢rgului ′Expoaliment Montan , cu genericul ′Rodul Pădurii  şi cu un seminar ce a avut ca temă alimentaţia ecologică. Şi-au dat concursul la organizarea acestora: Primăria şi Consiliul Local Suceviţa, Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură şi Prefectura Suceava, av¢nd ca parteneri Consiliul Judeţean, Fundaţia ANA şi Asociaţia JUVENTUS.
Proiectul ®n derulare are ®n vedere valorifice potenţialul turistic al zonei utiliz¢ndu-se ca brand vestitul nume al Movileştilor, domnitorul Ieremia Movilă fiind ctitorul incintei de piatră a Mănăstirii Suceviţa.

Ā· Agricultura ecologică, o posibilitate de dezvoltare a zonei de munte

T¢rgul şi seminarul au reunit producători din zona de munte a judeţului, reprezentanţi ai instituţiilor publice şi ai societăţii civile, dar şi policieni.
S-au dezbătut aspecte precum dezvoltarea agriculturii ecologice, sprijinirea producătorilor agricoli din zona de munte şi modalităţi prin care potenţialul turistic al comunei să fie mai bine valorificat.
Primarul Suceviţei, Ioan Onufrei, a declarat că se doreşte ca aici să se desfăşoare sistematic manifestări de importanţă naţională, care să promoveze comuna, să aducă mai mulţi turişti ®n zonă, unul dintre obiectivele vizate de primărie fiind dezvoltarea economică a localităţii.
Participanţii la t¢rg au putut degusta şi cumpăra produse ecologice prezentate de către localnici, iar ®n cadrul seminarului producătorii şi-au spus păsurile şi au primit consultanţă de la reprezentanţi ai CCI Suceava, Direcţiei de Agricultură şi Dezvoltare Rurală şi ai Autorităţii de Sănătate Publică. ˇn primul r¢nd s-au stabilit condiţiile ®n care un produs agricol poate fi considerat ecologic şi paşii pe care un producător ar trebui să ®i urmeze pentru a pune ®n picioare o afacere cu produse ecologice, produse căutate ®n toată Europa. Au răspuns ®ntrebărilor adresate de producătorii agricoli prezenţi: directorul CCI Suceava – Ovidiu Donţu, specialişti ai Direcţiei Agricole – inginer Beatrice Botuşan şi doctor Florian Popa, precum şi directorul adjunct al ASP Suceava – doctor Alexandru Lăzăreanu.
Prezent la dezbateri, senatorul Tiberiu Prodan, a anunţat că va promova un proiect pentru realizarea unei reţele de canalizare modernă ®n comuna Suceviţa, reţea care să se dezvolte ulterior , motiv¢nd că ′infrastructura este un aspect foarte important ®n dezvoltarea turismului bucovinean .
De asemenea, Prodan a declarat că se fac demersuri pentru retrocedarea Registrului Comerţului către CCI Suceava, astfel ®nc¢t Camera de Comerţ să dispună de fonduri ′care să ajungă ®n localităţile judeţului şi cu ajutorul cărora să fie sprijiniţi producătorii agricoli .

Ā· Regal de muzică şi voie bună, la poale de munte

S¢mbătă şi duminică seara, turiştii şi deopotrivă localnicii din Suceviţa au fost invitaţi să participe la un regal de muzică şi voie bună, cu trupe şi interpreţi ®n vogă. ˇncălziţi de muzică şi de tradiţionala afinată, spectatorii au dansat ®n hore şi au c¢ntat ®mpreună cu interpreţii de pe scenă p¢nă la ore t¢rzii. Au ®nc¢ntat auzul şi privirile spectatorilor veniţi ®n număr mare la spectacole: Pamfil Roată, Ştefan Diaconiţa, Ansamblul ′Cetina , trupele ′H’ora  şi ′D’or , grupul vocal ′Păstrătorii de tradiţii  din Marginea şi interpreţii Narcisa Tcaciuc, Alexandru Recolciuc, Ionela Popescu şi Cătălin Brăteanu şi recitalurile extraordinare ale Angelei Rusu şi grupului ′Etno . Seria manifestărilor va continua ®n septembrie, cu cea de-a patra etapă a proiectului, cu seminarul ′Movileştii - familie domnitoare de largă respiraţie europeană  şi un festival de muzică religioasă de toacă. ˇn decembrie, la Suceviţa se va desfăşura Festivalul obiceiurilor de iarnă ′Sf. Ştefan .