prima pagina › 2007 › 1 Iunie 2007

1 Iunie 2007

Zeci de copii cu posibilităţi materiale precare din municipiul Suceava s-au bucurat ieri de cadourile oferite de Crai Nou şi Fundaţia ANA - ′C¢ntecul Florilor  de la Şcoala Nr. 4 Suceava - Falticeni - Clubul Copiilor şi Elevilor, ®n sediu nou
Bucurii

Zeci de copii cu posibilităţi materiale precare din municipiul Suceava s-au bucurat ieri de cadourile oferite de Crai Nou şi Fundaţia ANA. Acţiunea a fost coordonată de preşedintele Fundaţiei, dl Nelu Todireanu, susţinută financiar de membrii echipei redacţionale, un ajutor deosebit venind şi din partea firmei BETTY ICE din Suceava. Cadourile oferite copiilor cu ocazia zilei de 1 Iunie au constat ®ntr-o multitudine de dulciuri, cărţi de colorat, jocuri de logică şi puzzle şi sucuri naturale. De menţionat ar fi bucuria imensă generată copiilor de gestul de ieri al autorilor. (A.DIMA)

′C¢ntecul Florilor  de la Şcoala Nr. 4 Suceava

Elevi ai Şcolii Generale Nr. 4 Suceava, ®ndrumaţi de cadre didactice, au organizat, cu prilejul zilei de 1 Iunie, un spectacol inti-tulat ′C¢ntecul Florilor , care a avut loc joi seară, ®n sala mare a Casei de Cultură, care s-a dovedit ne®ncăpătoare pentru părinţii şi bunicii veniţi să-i vadă pe cei mici pe scenă. Spectacolul a ®nceput cu un moment folcloric prezentat de grupul vocal al clasei a II-a B, ®n-drumat de dna ®nv. Veronica Moscaliuc. Solistele – Andreea Ungureanu, Cristina Su-han Andreea Chisăliţă – au st¢rnit valuri de aplauze. Moderatorul manifestării, prof. Tra-ian Chilimon a precizat că solistele sunt laureate ale mai multor concursuri judeţene şi naţionale. Din programul spectacolului nu a lipsit dansul modern, remarc¢ndu-se elevii clasei I C, ®ndrumaţi de dna ®nv. Delia Dascălu, elevii clasei a II-a C, ®nv. Carmen Posmagiu, a V-a C, prof. Corina Stavniuc, elevii clasei a VIII-a, ®ndrumaţi de dna prof. Petronela Bo-bric. Un alt moment a fost realizat de grupul vocal al clasei a II-a A, denumit ′Chiţ-Chiţ  – ®nv. Alexandrina Răileanu. ˇndrumaţi de dna prof. Daniela Iftimie, elevii clasei a IV-a D au inter-pretat un c¢ntec ®n limba engleză. Prin costu-maţie şi dans country s-au remar-cat bobocii clasei I A, ®nv. Si-mona Filip. Piesa de teatru-′sur-priză  a fost adusă ®n scenă de un grup de elevi ai clasei a IV-a B, ®ndrumaţi de ®nv. Geta Baciu. Cultura şi tradiţiile spaniole au fost propuse spectatorilor de elevii clasei a III-a A, ®ndrumaţi de dna ®nv. Izabela Apavăloaie. Cei mici au prezentat publicului un dans spaniol, acapar¢nd aten-ţia at¢t prin mişcările scenice, c¢t şi prin costumaţie. Efortul ce-lor mici a fost răsplătit cu valuri de aplauze. Frunţile părinţilor şi buni-cilor aflaţi ®n sală au fost descreţite de Ştefan Ga-vrilovici şi Alexandru Radeş, din clasa a V-a B, prof. ®ndrumător Carmen Goreac, care au pre-zentat glume şi bancuri. (OANA ŞLEMCO)

Clubul Copiilor şi Elevilor, ®n sediu nou

Ziua de 1 Iunie a adus bucurie şi ®n r¢ndul celor peste 1000 de elevi ®nscrişi la cele 18 cercuri ale Clubului Copiilor şi Elevilor din Făl-ticeni. Primarul Vasile Tofan, vicepreşedinta Consiliului Judeţean Suceava, Stela Acatrinei, şi ins-pectorul general adjunct al Inspectoratului Şcolar Su-ceava, Daniel Hrenciuc, au inaugurat noul sediu al Clubului Copiilor şi Elevilor din Fălticeni şi cel al Muzeul Etnografic, adăpostit ®n acelaşi imobil. Găsirea unei noi locaţii a fost necesară după ce vechiul sediu a reintrat, ®n urma aplicării legilor proprietăţii, ®n po-sesia fostului proprietar. ˇn urma solicitărilor Primăriei Fălticeni, CJ Suceava a aprobat pentru noul sediu una din clădirile ®n care funcţiona fostul Centru de Plasament ′Dumbrava Minunată . Pentru modernizarea şi lucrările necesare noii destinaţii a clădirii au fost necesare aproape 7 miliarde de lei, bani asiguraţi prin intermediul In-spectoratului Şcolar Suceava.

Clubul Copiilor şi Elevilor din Fălticeni, prin cele 18 cercuri, este spaţiul iniţiatic ®n care – ®ntre relaxare, com-petiţie şi performanţă – tot mai mulţi copii ®şi petrec timpul liber. ˇn prezent funcţionează cercuri cultural-artistice, mu-zicale, coregrafice, plastice, tehnico-ştiinţifice, literare, aplicative şi sportive, urmă-rind cultivarea aptitudinilor şi talentelor copiilor ®nscrişi. Prin activităţile pe care le propune, Clubul Copiilor şi Elevilor oferă şansa accesului la un c¢mp informaţional mai larg, de descoperire şi pu-nere ®n valoare a ®nclinaţiilor lor, depăşindu-se astfel even-tualele limite inerente ale programei şcolare. Conform directorului Cubului Copi-ilor şi Elevilor Fălticeni, ®nv. Gheorghe Popa, ′clubul tre-buie să vină ®n sprijinul familiilor plecate ®n străinătate. Activitatea din club este considerată ca o prelungire a activităţilor desfăşurate ®n şcoli, urm¢nd să completeze ®n alte condiţii psihopedagogice activitatea şcolară .