prima pagina › 2007 › De Dragobete, să iubim româneşte

De Dragobete, să iubim romneşte

Peste 200 de tineri au luat parte, n weekend, la acţiunea intitulată âDe Dragobete să iubim romneşteâ, organizată de reprezentanţii Centrului de Tineret Suceava, coordonat de Asociaţia âJuventusâ şi Fundaţia âAnaâ, cu prilejul sărbătorii Dragobetelui. Evenimentul a fost găzduit de Shock Fashion Club din Suceava, iar invitaţi de onoare au fost membrii formaţiei Ro Mania. Cu alte cuvinte, nu a lipsit muzica bună. O parte dintre tineri au participat la concursuri, ncercnd să impresioneze juriul format din consilierul local Neculai Barbă, directorul DJT, Marius Boghean, preşedintele Fundaţiei âAnaâ, Nelu Todireanu, prof. Elena Brădăţan, prof. Angela Arabei şi Florin Hrebenciuc. Participanţii la concursuri au făcut declaraţii de dragoste, au dansat, şi-au recunoscut partenerul după miros sau au descris modul n care acesta este mbrăcat. Curajul ândrăgostiţilorâ care au urcat pe scenă nu a rămas nepremiat. Cştigătorii au plecat acasă cu bani sau telefoane mobile. Spre finalul spectacolului, pe scena clubului au urcat membrii trupei Ro Mania. Cum era de aşteptat, cei prezenţi s-au prins n horă, au dansat şi au cntat alături de Cătălin, Răzvan şi Ionuţ adicăâ Ro Mania. âNe simţim bine la Suceava. Publicul este de excepţie. Momentan, lucrăm la un nou album, care va conţine 10 noi piese. Ne-am gndit chiar şi la un videoclip pentru piesa prezentată de noi anul acesta la Eurovision. n luna iunie vom face un turneu n SUAâ, ne-au spus membrii formaţiei.
Organizatorii evenimentului nu şi-au propus să provoace âo bătălieâ mpotriva sărbătorii americane Valentineâs Day, după cum a precizat preşedintele asociaţiei âJuventusâ, ci să-i dea un chip Dragobetelui.