prima pagina › 2008 › Oferta de petrecere a timpului liber pentru sute de tineri suceveni

Oferta de petrecere a timpului liber pentru sute de tineri suceveni

Sute de tineri au participat la cea de-a X-a editie a Saptamanii Europene a Tineretului, organizata in perioada 24-31 octombrie a.c., la Suceava.

Desi cu un buget mult mai mic fata de anii precedenti, organizatorii, Directia pentru Tineret a judetului Suceava, impreuna cu Asociatia Juventus, Fundatia Ana si alte ONG-uri sucevene (organizatii non-profit de tineret), au reusit sa faca in asa fel incat actiunea, care a adunat laolalta mii de tineri, de-a lungul celor zece editii, sa nu treaca neobservata.

"Desi resursele financiare au fost mai mici ca oricand, am incercat si am si reusit sa realizam impreuna o oferta de petrecere a timpului liber pentru tinerii suceveni dornici de muzica de calitate, dans, umor si sport", ne-a declarat Cornel Grosar, presedintele Asociatiei Juventus.

Seria manifestarilor puse la cale de organizatori pe parcursul intregii Saptamani Europeane a Tineretului a cuprins competitii de fotbal si baschet intre licee, discoteci organizate de DJ suceveni, membri ai asociatiei "Youth Can Do It "- Night Music, concursuri de karaoke, ateliere de teatru sub indrumarea unei actrite si a unui student la actorie, o seara germana, cu tema Oktoberfest, si una multiculturala cu dansurile grecesti si vieneze oferite de tineri din asociatia " Promotorii Bucovinei" Colegiul National "Alexandru Ioan Cuza", o petrecere de Halloween, precum si un seminar despre oportunitati de finantare pentru organizatiile non-profit de tineret.

"incepand cu anul urmator vom acorda un sprijin mai consistent acestui proiect, Directia pentru Tineret Suceava dorind sa se implice cat mai vizibil in viata tinerilor suceveni", a declarat directorul adjunct al Directiei pentru Tineret a Judetului Suceava, Ovidiu Milici.