prima pagina › 2009 › Şi tu poţi fi alături de NOI

Şi tu poţi fi alături de NOI

Žn lunile octombrie şi noiembrie Fundaţia „ANA” Ūn parteneriat cu Centrul de Recuperare şi Reabilitare Neuropshiatrică CostĒna, implementează proiectul: „Şi tu poţi fi alături de NOI”.
Obiectivele proiectului sunt realizarea unui program coerent de manifestări culturale, artistice şi sportive, pentru persoane cu handicap, creşterea gradului de integrare a persoanelor cu handicap Ūn societate şi creşterea gradului de dezvoltare a abilităţilor de comunicare şi dezvoltarea capacităţii de analiză a temelor dezbătute cu privire la integrarea persoanelor cu handicap.
Grupul ţintă al beneficiarilor direcţi Ūl reprezintă peste 100 persoane cu handicap cu vĒrste Ūntre 18 şi 80 ani, din satul CostĒna, comuna Todireşti, judeţul Suceava, internaţi la Centrul de Recuperare şi Reabilitare Neuropsihiatrică CostĒna, ce Ūşi doresc să organizeze activităţi culturale artistice, sociale şi de integrare Ūn societate precum şi activităţi sportive.
De pe urma activităţilor desfăşurate cu caracter cultural, artistic, sportiv şi social vor beneficia atĒt participanţii direcţi ai proiectului, cĒt şi rudele acestora şi aparţinătorii lor.
Tot Ūn această perioadă a proiectului va avea loc şi o expoziţie cu obiecte decorative confecţionate de beneficiarii de la Centrul CostĒna.
Žn urma mediatizării proiectului “Şi tu poţi fi alături de NOI” precum şi a impactului activităţilor desfăşurate Ūn cadrul proiectului, aproximativ 600 de persoane atĒt din judeţul Suceava cĒt şi din alte judeţe vor beneficia indirect de rezultatele acestuia.
Se are Ūn vedere posibilitatea de promovare şi afirmare a persoanelor cu handicap, cu asigurarea unor condiţii optime de exprimare artistică.
De asemenea, prin acest gen de proiecte se realizează şi promovarea Centrului de Recuperare şi Reabilitare CostĒna ca furnizor de servicii sociale de calitate.
Žn anul 2009 se observă o creştere semnificativă a numărului persoanelor cu handicap care se integrează Ūn societate şi participă la diferite activităţi culturale, artistice, sportive, etc.
Prin acest proiect se Ūncearcă sensibilizarea opiniei publice cu privire la acceptarea persoanelor cu handicap şi implicarea acestora Ūn diferite activităţi. Proiectul are ca obiectiv principal creşterea gradului de integrare a persoanelor cu handicap Ūn societate prin implicarea Ūn activităţi artistice, culturale si sportive.

Proiectul este finanţat de Consiliul Judeţean Suceava

Žn cadrul proiectului sunt prinse numeroase activităţi: expoziţie de obiecte decorative şi colaje „Şi NOI suntem artişti”, prezentarea unor piese de teatru de către persoanele cu handicap precum şi activităţi artistice, competiţii sportive - tenis de masă, şah, table, seminarul „Şi noi suntem oameni!” (Aparţinătorii şi rudele beneficiarilor vor participa la Centrul CostĒna la un seminar privind integrarea persoanelor cu handicap Ūn societate), precum şi o acţiune de socializare şi comunicare Ūntre persoanele cu handicap şi aparţinători precum şi rudele acestora, “Şi eu ştiu să gătesc”.

Nelu TODIREANU
Fundaţia “Ana”