prima pagina

"Voluntari fără frontiere", în Suceava, Cernăuţi şi la Bălţi

Un amplu proiect de prevenire a infracţionalităţii transfrontaliere, finanţat prin Programul de Bună Vecinătate România – Republica Moldova – Ucraina, cu o valoare de 150.000 de euro, a demarat oficial începând de ieri, pe parcursul următoarelor luni urmând a fi organizate ample acţiuni de prevenire, majoritatea în şcoli, cu scopul de a-i ţine departe de tineri de droguri, trafic de persoane sau reţele de crimă organizată.
Proiectul este implementat de Fundaţia de Caritate şi Întrajutorare "ANA" din Suceava, iar partenerii acesteia sunt Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Suceava, Liga Tineretului Român "Junimea" din Cernăuţi, Asociaţia Internaţională a Business-ului Mic şi Mijlociu din Bălţi – Republica Moldova, Inspectoratul de Miliţie din Cernăuţi, Primăria Bălţi.

"În lunile aprilie-mai va avea loc o campanie de informare în şcolile şi liceele din Suceava, de asemenea şi la cele din Cernăuţi –Ucraina şi Bălţi - Republica Moldova, grupul ţintă fiind format din 3.000 de copii şi tineri din această zonă transfrontalieră. După această campanie vor fi selectaţi 60 de copii, care vor participa la cursuri de formare, unde vor învăţa totul despre voluntariat, combaterea traficului de droguri, de persoane şi crimă organizată, combaterea migraţiei ilegale şi infracţionalităţii transfrontaliere", a declarat Nelu Todireanu, preşedintele Fundaţiei Ana, în conferinţa de presă ce a marcat, ieri, la sediul IPJ Suceava, demararea proiectului.
Cei 60 de voluntari vor fi aleşi în urma completării unor chestionare, după ce vor fi instruiţi aceştia urmând a continua misiunile de combatere a infracţionalităţii.

Consumul de droguri în rândul tinerilor, o mare problemă şi la Suceava, Cernăuţi sau Bălţi
În cadrul proiectului, în perioada septembrie-noiembrie vor urma caravane de informare privind voluntariatul, combaterea traficului de droguri, de persoane şi crima organizată, a migraţiei ilegale şi a infracţionalităţii transfrontaliere în general, după care în decembrie vor urma trei workshopuri, în Suceava, Cernăuţi şi Bălţi, scopul acestora fiind întocmirea unei strategii de dezvoltare a activităţilor de voluntariat fără frontiere, de asemenea urmând a se pune bazele unor parteneriate cu mediul de afaceri în vederea sprijinirii, în viitor, a unor acţiuni similare.
Din conferinţa de presă desfăşurată ieri la sediul IPJ Suceava a rezultat că marea problemă, fie că este vorba de Suceava, Cernăuţi sau Bălţi, este legată de consumul de droguri în rândul tinerilor.
Reprezentantul Primăriei Bălţi a arătat că în acest municipiu din Republica Moldova sunt înregistraţi 6.548 de consumatori de droguri, creşterea numărului acestora fiind alarmantă, în timp ce reprezentantul Miliţiei din Cernăuţi a arătat că în acest oraş, pentru a se încerca limitarea consumului de droguri printre tineri, s-a dispus ca după ora 22.00 minorii să aibă accesul interzis în cluburi.